Altair HyperXtrude

 

Alüminyum ve polimer ekstrüzyon simülasyon yazılımı

 

 

Giriş | Özellikler | Makaleler

 

Altair HyperXtrude alüminyum ve polimer ekstrüzyon prosesine yönelik ısı ve akış simülasyonunun gerçekleştirildiği sonlu eleman tabanlı simülasyon yazılımıdır.

HyperXtrude, kalıbın performansının anlaşılması için uygun malzeme modeli ve proses şartlarını kullanarak malzeme akışını ve ısı transferini simüle etmektedir. Bu simülasyonlar,  kalıp üretilmeden sorunların ( profil çıkışındaki hız farkları, sıcaklık farkları vb.) tespit edilmesi ve düzeltilmesinde kullanılmaktadır. Simülasyon sonucunda kalıp parçalarındaki gerilme ve yer değiştirme değerleri hesaplanarak kalıp ömrü tahmin edilebilmekte ve gerekli değişikliklerle kalıp ömrü uzatılabilmektedir.

 

 

 

HyperXtrude yazılımının alüminyum ekstrüzyon kalıp firmalarına sağladığı faydalar :

- Kalıp tasarım zamanı ve maliyetinin minimize edilmesi
- Uzun ömürlü, sağlam kalıp parçalarının tasarlanması
- Ekstrüzyon malzeme akışı, sıcaklık, basınç ve kuvvetlerin hesaplanması
- Kaynak parçasının minimize edilmesi
- Profil çıkışındaki hız farklılıklarının (ve neden olduğu şekil değişikliğinin) yazılım tarafından   otomatik gerçekleştirilen optimizasyon işlemiyle doğru sürtünme yüzey uzunluğu elde edilerek   giderilmesi
- Genel ürün geliştirme/oluşturma sürecinin dramatik ölçüde kısalması
- Maliyet ve zaman kazancıyla sağlanan avantajla rekabette öne geçilmesi
- Çözüm esnasında paralel işlemci kullanarak çözüm süresinin kısaltılması

 

 

Son derece karmaşık profilerin üretilmesinde yaşanan yüksek maliyetli tekrarlar, ürün geliştirme süresinin kısıtlı olması ve rakiplerle olan rekabet günümüzde ekstrüzyon firmalarını zorlamaktadır. HyperXtrude yazılımı kullanaılarak kolay ve hızlı bir şekilde yapılan bu analizler sayesinde, firmalar kalıplarını üretmeden olası problemleri tespit ederek gerekli değişiklikleri yapabilmekte sorunsuz bir şekilde tasarımlarını tamamlayabilmektedirler.

 

Simülasyonlar sayesinde kullanıcılar üretim maliyetlerini büyük oranda düşürerek rekabette bir adım öne geçebilmekte, kalıp tasarım maliyetini ve kalıp tekrarlama sayısını azaltmaktadır.

 

Simülasyon sonucunda hatalı üretime sebep olan profil çıkış hız farklılıkları tespit edilmekte ve yazılım tarafından optimizasyon işlemi gerçekleştirilerek, doğru sürtünme yüzey uzunlukları otomatik olarak hesaplanarak hız farklılıkları giderilmektedir.

 

 

 

 

 

Ekstrüzyon prosesi için özel hazırlanmış kullanıcı arayüzü sayesinde sonlu eleman modelinin oluşturulması son derece kolaydır. Endüstride kullanılan belli başlı tüm CAD formatlarından 3D geometri alınarak , gerekiyorsa üzerinde tamir işlemleri gerçekleştirilerek model hazırlanmaktadır. Simülasyon sonuçlarına göre gerekirse optimizasyon özelliği kullanılarak en uygun sürtünme yüzey uzunlukları, havuz boyutu ve şekilleri hesaplanabilmektedir.

 

 

 

 

 

 


Bookmark and Share

 

Broşür

 

Sektörler

 

Çözümler

 

Web Semineri

Daha önce gerçekleştirilen

web seminerleri

 

 

 

Hakkımızda | Ürünler | Hizmetler | Referanslar | Kariyer | İletişim

ST Mühendislik | info@s-t.com.tr | T:(224) 280 84 46