Altair® HyperMesh®

Altair® HyperMesh® son derece gelişmiş özelliklere sahip sonlu elemanlar modelleme yazılımıdır. HyperMesh yazılımını kullanarak yapısal, NVH, çarpışma, akışkanlar dinamiği (HAD), yorulma vb. simülasyonlar için geometri temizleme, mesh, temas, sınır koşullar vb. tüm işlemleri gerçekleştirerek çözüme hazır modelleri oluşturabilirsiniz.

Altair HyperMesh hızlı ve kaliteli mesh oluşturmamıza imkan sağlamakta, en yaygın CAD dosyalarını doğrudan açabilmekte ve çok sayıda sonlu elemanlar çözücüsünü desteklemektedir. (import/export) . Yazılımın gelişmiş özellikleri otomotiv, savunma, havacılık, elektronik, makina vb. sektörlerde standart sonlu elemanlar yazılımı olmasını sağlamıştır.

Yeni nesil HyperMesh, Altair HyperWorks arayüzü

Altair HyperMesh, CAE modelleri oluşturmak ve düzenlemek için sınıfının en iyi mesh araçlarına sahiptir.Kullanıcılar 2D ve 3D model oluşturmak için HyperMesh’in güçlü automesh modülünün yanında çeşitli mesh atma yeteneklerine de erişebilmektedirler. HyperMesh, otomatik ve yarı-otomatik yüzey (Shell) ve solid mesh ( tetra ,hexa) özellikleriyle karmaşık geometrilerin modelleme sürecini basitleştirir. Yazılım NVH simülasyonlarında kullanılmak üzere cavity mesh oluşturma yeteneğine sahiptir. Ayrıca değişik simülasyonlara yönelik ( tank çalkalanması, patlama analizleri vb.) SPH (Smooth Particle Hydrodynamics) elemanlarda kolayca oluşturulmaktadır

Altair BatchMesher, büyük montajlar için otomatik olarak yüksek kaliteli sonlu elemanlar oluşturmanın en hızlı yoludur. El ile meshleme işlerini en aza indirerek mühendislerin simülasyonlar için daha fazla zaman ayırmalarına imkan sağlar. BatchMesher , farklı uygulamalar için hazır eleman kriterleri ve geometri temizleme parametreleri sunmakla birlikte, kullanıcılar kendi dosyalarını da kolayca tanımlayabilirler.

HyperMesh yaygın olarak kullanılan CAD dosya formatlarını doğrudan açabilmekte ve dışarı aktarabilmektedir.

- CATIA & CATIA Composite Link
- NX
- SolidWorks
- CREO
- Inventor
- Parasolid (import & export)
- FORAN
- Intergraph
- JT (import & export)
- IGES (import & export)
- STEP (import & export)
- AVEVA Marine
- FiberSim
- Rhino


Cıvata, punto kaynağı, dikiş kaynağı ve yapıştırıcılar gibi parçalar arasındaki bağlantı elemanlarının modellenmesi ve yönetimi connector olarak adlandırılan araçla otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. Bu modern yaklaşımla 1D elemanların oluşturulması, simetrik yapılarda kopyalanması, parça değişikliği sonrasında güncellenmesi gibi işlemler kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirilmektedir.

HyperMesh oldukça karmaşık kompozit yapıların modellenmesi için güçlü araçlara sahiptir. Ply ve laminat modeleme yaklaşımı geometri veya elemanlara dayanarak ayrı katmanların şeklini tanımlamaya imkan sağlar.İnceleme amacıyla kompozit yapılar 3D olarak görselleştirilebilir, ayrı ayrı katmanlar izole edilebilir ve ply yönelimleri grafiksel olarak görselleştirilir. CATIA ve FiberSim dosyalarından ply şekilleri, malzeme ve ply yönleri doğrudan okunabilmektedir.

HyperMesh sadece Altair® çözücüleri ( Altair® OptiStruct®, Altair® Radioss®, Altair CFD , vb) için değil, diğer çözücüler için de çözdürülmeye hazır modelleri (inp, cdb, key, dat, bdf, nas, adx vb.) oluşturur ve export & import desteği sağlar.

Kullanıcıların ortak bir veri tabanına veya kurumsal PLM sistemlerine bağlanmalarını ve dosyaları veri tabanından almalarına veya veri tabanına yüklemelerine imkan sağlamaktadır.

HyperMesh, ileri düzey özelleştirmelere imkan sağlayacak kapsamlı bir API’ye sahiptir. Kullanıcılar Tcl/Tk ve Python kullanarak kendi makrolarını ve süreç otomasyonunu oluşturabilirler.