Altair® Inspire

Altair® Inspire, tasarım ve simülasyon mühendislerinin yapısal olarak dayanıklı tasarımları kolayca oluşturmasını ve doğrulamasını sağlayan kullanıcı dostu arayüze sahip bir yazılımdır. Yazılıma entegre Altair çözücüleri sayesinde kullanıcılar, yapısal analiz & optimizasyon (topoloji), çoklu cisim dinamiği, akış & termal analiz ve deney tasarımı çözümlerini gerçekleştirirler.


Altair Inspire Optimizasyon Arayüzü

Altair Inspire, yapı üzerine gelen yüklere yanıt olarak ağırlığı azaltılmış ve mukavemeti artırılmış konsept tasarımlar elde etmek için topoloji, topografya, gauge, lattice ve PolyNURBS optimizasyonunu kullanır. Elde edilen konsept tasarım Inspire içerisindeki araçlarla düzenlenebileceği gibi hızlı prototipleme için stl formatında dışarı aktarılabilir.

Geleneksel yapısal simülasyonlar, mühendislerin bir tasarımın gerekli yükleri destekleyip desteklemediğini kontrol etmesine olanak tanır. Altair Inspire, yükleri girdi olarak kullanarak bir tasarım alanı içinde optimum malzeme dağılımı oluşturarak bu süreci geliştirir.

Altair Inspire ilk seferde, isterleri karşılayan ağırlığı azaltılmış, parça maliyetleri düşürülmüş tasarımlar elde etmenizi sağlar.

Tek veya az parça içeren yüzey ve/veya solid montajların tasarım optimizasyonuna odaklanıyorsanız, yazılıma entegre Altair® OptiStruct® çözücüsü size en iyi sonucu verecektir.

Altair Inspire yapısal optimizasyon iş süreci

Yüzlerce solid parçadan oluşan montajların tasarım analizine odaklanıyorsanız, yazılıma entegre Altair SimSolid® çözücüsünü kullanarak standart bir bilgisayarda, dakikalar içerisinde analizi gerçekleştirebilirsiniz. Inspire yazılımı, SimSolid'in bağımsız sürümünde mümkün olmayan geometriyi düzenleme yeteneği ile farklı tasarımların performanslarını çok hızlı şekilde karşılaştırmanıza imkan sağlar.

Altair Inspire SimSolid yapısal analiz iş süreci

Geliştirmenin erken aşamalarında uygulanan simülasyon odaklı tasarım, pahalı prototip yapımlarını ve fiziksel testleri önemli ölçüde azaltmanın kanıtlanmış bir yoludur. Altair® Inspire, karmaşık mekanizmaların dinamik hareket simülasyonlarını kolayca oluşturarak temasları (contact), mafsalları, yayları ve sönümleyicileri otomatik olarak tanımlar. Hareket analizinden elde edilen kuvvetler otomatik olarak yapısal analize veya optimizasyona girdi olarak uygulanır ve motorlar ve aktüatörler için başlangıç gereksinimlerini belirlemek için kullanılabilir. Inspire yazılımındaki Motion araçları entegre Altair® MotionSolve® çözücü teknolojisini kullanmaktadır

Altair Inspire Motion analizi

Yazılıma entegre Design Explorer aracı, geometrik değişkenler kullanarak ve bir deney tasarımı (DOE) veya optimizasyon yöntemi uygulayarak tasarımları değerlendirir. Çözücü olarak SimSolid'in seçilmesiyle DOE ve optimizasyon çözümleri çok kısa sürede gerçekleşerek, süreci kısaltır.

Inspire Fluids, hızlı ve doğru, sonlu hacim voxel tabanlı CFD çözücüye sahiptir. Inspire'ın parametrik motoru ile entegrasyon sayesinde, doğrudan geometri üzerinde çalışarak termal ve hidrolik hedefleri karşılamak için parçalarınızın veya montajlarınızın şeklini oluşturabilir veya değiştirebilirsiniz. Kesinleşmiş bir geometri üzerinde ayrıntılı analiz için beklemeye gerek kalmadan basınç düşüşlerini, proses verimliliklerini ve sıcaklık alanlarını tasarım döngüsünün erken aşamalarında hesaplayabilirsiniz.

Altair Fludis akış ve termal analiz

Öğrenmesi ve kullanması son derece kolay kullanıcı arayüzüne sahip olan Altair Inspire yazılımı gerekli araçlara sahiptir.

- Parametrik çizim ve geometri düzenleme araçları
- CAD dosyası import ( CATIA, NX, SolidWorks, Creo, Invertor, Altair® Inspire Studio, STEP, Parasolid, JT, IGES, ACIS, STL )
- CAD dosyası export ( STL, Parasolid, Step, Acis, Iges )
- PDM sistem desteği ( Teamcenter, Windchill )
- Yapısal analiz ve optimizasyon tanımlamaları
    - Yük, mesnet ve temas (contact) tanımlamaları
    - Üretim (döküm, ekstrüzyon, presleme, 3D Print) ve şekil kontrolleri (simetrik, periyodik, periyodik simetrik)

Geleneksel yaklaşım optimizasyon sonrası elde edilen konsept tasarımı STL formatında CAD yazılımlarına export etmektedir. STL dosyasının CAD yazılımında düzenlenmesi uzun bir süreç almaktadır. Altair Inspire içerisinde yer alan PolyNURBS araçları sayesinde, tek tuşla konsept tasarımı düzenleyebileceğiniz gibi, farklı işlemleri de dakikalar içerisinde yapabilirsiniz. Kullanıcı bu işlem sonunda yapının yapısal analizini gerçekleştirip perpormansını değerlendirdikten sonra nihai üretim için CAD yazılımına export edebilir.

Altair Inspire PolyNURBS Geometri oluşturma