Altair® SimLab®

Altair® SimLab®, tek bir parça veya karmaşık montajların performansını doğru bir şekilde analiz etmek için süreç odaklı multidisipliner bir çoklu fizik simülasyon ortamıdır.

Yapısal, akış, termal, kaynak, plastik enjeksiyon ve elektromanyetik dahil olmak üzere çoklu fizik problemler, otomatik modelleme araçları kullanılarak kolayca kurulabilir. Bu yaklaşım model oluşturmak ve sonuçları yorumlamak için harcanan zamanı önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur. Altair’in güçlü ve ölçeklenebilir çözücülerini bilgisayarınızda, uzak sunucularda veya bulutta çalıştırabilirsiniz.

Altair SimLab Çözüm Yetenekleri

Sezgisel ve açıklayıcı kullanıcı arayüzü modelleme sürecinin tüm aşamalarını kapsar. Sıkıcı geometri temizliği yerine, bu işlem tek tek bölgeler için mesh özellikleri tanımlanarak doğrudan çift yönlü CAD bağlantısı üzerinden içe aktarılan ve güncellenen geometri üzerinde çalışma yapılır.

- Tekrarlanabilir simülasyon iş akışları
- Parametrik CAD ile canlı senkronizasyon
- Çoklu fizik
- Otomasyon: DOE/Optimizasyon
- Sezgisel kullanıcı arayüzü
- Kapsamlı çözücü desteği

Altair SimLab Arayüzü

Seminer Kaydı : Altair SimLab - Çoklu fizik platformu
Seminer Kaydı : Altair SimLab - Yapısal Analiz
Seminer Kaydı : Altair SimLab - Elektronik cihazların termal analizi
Seminer Kaydı : Altair SimLab - Elektronik sistem güvenilirliği tasarım analizi
Seminer Kaydı : Altair SimLab - Uzman olmayanlar için CFD analizi

SimLab, karmaşık montajların mühendislik davranışını hızlı ve doğru bir şekilde simüle etmenize olanak sağlar. Modelleme işlemleri, insan hatalarını ve sonlu eleman modelleri oluşturmak ve sonuçları yorumlamak için harcanan zamanı azaltmak için otomatikleştirilmiştir.

SimLab içerisinde çeşitli mesh tipleri oluşturmak için birçok benzersiz ve kullanışlı araç bulunmaktadır. Şablon (template) sistemi, tüm bu araçları bir araya getirerek, herhangi bir analiz türünün ( staik, dinamik, yorulma, termal, CFD, optimizayon, plastik enjeksiyon, kaynak vb.) gereksinimlerine uyan en yüksek kaliteli ağın üretilmesini sağlar ve otomatikleştirir.

Otomatik şablonlar;
- Bolt (1D, 3D) modelleme
- Conta, yatak yükleri,mafsal modelleme
- Parçalar arasında temas algılama ve temasların modellenmesi
- Gerçekleştirilen işlerin Python kodunda otomatik kaydedilmesi ve benzer modellerde kullanılarak işlemlerin otomatikleştirilmesi


Yapısal Analiz & Optimizasyon

Düşme testi, yorulma ve yapısal optimizasyon için uygulamaya özel iş akışları ile SimLab, karmaşık analiz problemlerini basitleştirir. Mevcut bir CAD geometrisini içe aktarın, parametrizasyonu koruyun ve statik (linear & nonlinear), doğal frekans, modal frekans analizi veya küçük yer değiştirme performansının daha iyi anlaşılması için tasarım varyantlarıyla hızlı bir şekilde denemek için otomatik olarak meshleyin. Alternatif olarak, hafif ve yapısal olarak verimli bir tasarım oluşturmak için Altair® OptiStruct® yapısal optimizasyon analizi gerçekleştirebilirsiniz.

Altair SimLab düşürme simülasyonu
Altair SimLab termal ve akış analizi

Termal ve Akış Analizi

SimLab yazılımını kullanarak geçici ısı transferi, kararlı durum ve akış simülasyonlarını kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Hızlı meshleme, malzeme özelliği atama ve sınır koşulları tanımlamayı kolayca yaparak tasarımın performansı anlayabilirsiniz. Plastik enjeksiyon simülasyon desteği model oluşturma ve sonuçları değerlendirme sürecini basitleştirir.

Elektronik Sistem Tasarımı

SimLab, Altair’in simülasyon odaklı tasarım felsefesini elektronik endüstrisine getirmeye yardımcı olurken, zamanlama, performans, güvenilirlik ve uyumluluk hedeflerinin karşılanmasını sağlar. Gelişmiş CFD tecrübesi gerektirmeyen termal analiz ile potansiyel tasarım sorunlarını geliştirme aşamasının başlarında güvenle belirleyerek düzeltebilirsiniz. Deneyimli olmayan kullanıcılar için bile hızlı, doğru ve tutarlı analiz için sağlam ve tekrarlanabilir iş akışlarıyla yapısal stres, titreşim ve düşme testi performans değerlendirmelerini otomatikleştirebilirsiniz. SimLab, plastik muhafazaların enjeksiyon kalıplama işlemi sırasında bile fiber oryantasyonunu modeller ve yapısal çözücü bağlantısını yönetir.

Altair SimLab elektronik ekipman analizi
Altair SimLab multifizik analiz yetenekleri

Çoklu fizik Simülasyon

SimLab yapısal, termal, akış ve elektromanyetik fiziğin simülasyonunu hızlandırırken, iş akışları ayrıca tek adımlı geçici termal stres analizi içeren tek bir model kullanarak termal ve mekanik analizini hızlı şekilde gerçekleştirir. Bu gelişmiş simülasyonlar, mühendislerin, linear ve nonlinear kararlı durum, linear geçici analizi veya temas (contact) tabanlı termal analiz gerektiren ortamlarda parçaların gerçek dünya koşullarında nasıl davrandığını anlamalarına olanak tanır.