Endüstriyel Makineler

Herhangi bir makine yapımı projesinin birincil amacı, yüksek kaliteli ürünlerin kusursuz işleyen üretimini sağlamaktır. Doğru sanal prototiplerden yararlanarak, ürün karlılığını değerlendirmeye ve iyileştirmeye yardımcı olmak için geliştirme sürecinin başlarında sorunsuz üretim sağlanabilir.

Makinelerin artan karmaşıklığı, ürün hattı geliştirme ve müşteri uygulama projelerinde teknik risklerin aktif olarak yönetilmesini gerektirir. Bu, istenmeyen davranışların fenomenlerini ve kök nedenlerini daha derin bir şekilde anlamak için çoklu fizik simülasyon ve model tabanlı geliştirme ile elde edilebilir. Altair'in entegre ürün ve proses simülasyon araçları, üretimin daha erken çalışmasını sağlamak için sistemin farklı rollerden bütünsel bir şekilde görülmesini sağlar.

Altair endüstriyel makine simülasyonları


Sanal Prototipleme

Doğru sanal prototipleme, endüstriyel makinelerin yapıları, mekanizmaları ve makine elemanları hakkında daha derin bilgiler sunarken, aynı zamanda yapay zeka (AI) odaklı karar vermenin temelini de sağlar.
Simülasyon, test verileriyle yakından ilişkili olduğunda, operasyonel verimliliği artırmak, titreşimleri ortadan kaldırmak ve makine dinamiklerini iyileştirmek için sayısal optimizasyon ile makine geliştirme hızlandırılabilir.
M-CAD, E-CAD ve kontrolleri birbirine bağlayan sistem simülasyonu, giderek karmaşıklaşan makine nesillerinin zorluklarını ele alabilir.

Altair sanal protipleme simülasyon örnekleri
Altair sanal devreye alma çözümü

Sanal Devreye Alma'yı Etkinleştirin

Çeşitli araçlar, yöntemler, anlambilim ve uygulamalar, ürün mühendisleri, yazılım mühendisleri ve test departmanları arasında gerekli bilgi alışverişini karmaşıklaştırır. Geliştirme disiplinlerini amaca yönelik simülasyonla birleştiren sistem geliştirme çözümü Altair Activate, FMI (functional mockup interface) standardı aracılığıyla sanal devreye alma ortamlarıyla bağlantı kurar. Kontrol sıralamasını makinenin gerçek davranışıyla birleştirmek, sanal devreye almaya olanak tanır ve müşterilerin tesisinde geçirilen zamanı azaltır.

Titreşimleri Ortadan Kaldırın

Makine elemanlarının ayrıntılı davranışını dikkate alan mekanik sistem simülasyonu, sayısal optimizasyon için temel sağlayan sanal prototipler oluşturarak hedeflenen kütle tasarruflarını ve titreşim azaltmayı mümkün kılar. Mekanik sistem simülasyonu sayesinde proses doğruluğu daha hızlı elde edilerek makine ve üretim hattının verimliliği artırılabilir. Ayrıntılı Mekanik sistem simülasyonu, malzeme yorulması nedeniyle bakım aralıklarını azaltmak için ömür ve yorulma değerlendirmelerine olanak tanır.

Makine titreşimi kaldırma için mekanik sistem simülasyonu
Altair makine öğrenimi çözümleri

Makine Öğrenimi ve Yapay Zeka ile Süreç Optimizasyonu

Makineler, kendini optimize etmeyi öğrenerek, makine üreticilerinin iş parçası ağırlıkları değişiklikleri, değişen üretim toleransları veya sistemin mekanik yaşlanması nedeniyle yol hatası düzeltmelerini otomatikleştirmesine izin vererek kendini tanımaya programlanabilir. Kendi kendine öğrenme, otomatik yol hatası düzeltme parça ve proses kalitesini artırır, makine verimliliğini artırır ve takım aşınmasını azaltır. Hız, doğruluk ve yüzey tesviyesi gereksinimleri için kontrol parametresi ayarı, entegre elektromekanik simülasyon kullanılarak otomatikleştirilebilir. Bütünsel bir sistem simülasyonunda kontrol sistemi ile birleştiğinde, neden-sonuç analizine izin verir, kontrol parametreleri için adaptasyon süresini azaltır ve makine öğrenimi için temel oluşturur.

Makine Bileşenlerinde Ağırlığı Azaltın

Makine genelinde tutarlı hafif tasarım, üretim, işleme ve bakım maliyetlerini azaltmaya yardımcı olurken, üretim ve boşta kalma sürelerini de azaltır. Ek olarak, hafif bileşenlerin devreye alınması, müşteriye giden yolda daha kısa yükleme sürelerinden ve ayrıca müşterinin yerinde daha hızlı kurulum süresinden yararlanır. Altair Inspire ve Altair OptiStruct'tan elde edilen hafif tasarım sonuçları, kaynaklı yapı, plastik enjeksiyon kalıplama, sac metal şekillendirme, döküm, frezeleme, 3D baskı ve daha fazlasını içeren çeşitli üretim süreçlerini göz önünde bulundurur.

Makine bileşenlerinde ağırlık azaltma simülasyonları
Altair simülasyon yazılımlarıyla makine gürültüsünü azaltmak

Makine Gürültüsünü Azaltın

Hedeflenen bir simülasyon, üretim tesisindeki gürültü seviyesini azaltmak için düzeltici önlemleri ortaya çıkarabilir. Yapısal optimizasyon, uygun maliyetli tasarım alternatiflerini belirlemek için kullanılabilir ve hassas mekanik sistem simülsyonu, akustik optimizasyonu mümkün kılar. Hedeflenen kütle tasarrufu ve kütle sönümleme ile üreticiler, titreşimi azaltabilir ve ses emisyonunu azaltmak için yapıcı önlemler belirleyebilir.


Improving Speed and Precision of a CNC Milling Machine with Holistic System Simulation
Digital Twin Design Process for Efficient Development and Operation of a Customized Robot
Simulation-Driven Design of a 3D Printed, Pneumatically Actuated, Lightweight Robot