Altair nanoFluidX

Altair nanoFluidX, karmaşık geometrilerdeki karmaşık harekete sahip tek ve çok fazlı akışların simülasyonunu son teknoloji parçacık tabanlı (SPH) çözen bir akışkanlar dinamiği simülasyon yazılımıdır.

Altair naoFluidX SPH formülasyonuna dayanır ve doğruluğu artıran ve yazılımı piyasada benzersiz kılan bir parçacık tabanlı çözüm içerir. Yazılım GPU kullanılarak çözümün gerçekleştirilmesi üzerine oluşturulup optimize edilmiştir, bu da onu oldukça hızlı bir çözücü haline getirir.

- SPH yöntemine dayanmaktadır ( Smoothed Particle Hydrodynamics )
- Meshless CFD çözücüsüdür ( Lagrangian)
- Çözümlerde %100 GPU kullanır, bu nedenle çok hızlıdır
- Karmaşık geometrilerdeki karmaşık akışları çözmektedir
- Termal analizler için Altair AcuSolve genel amaçlı CFD çözücüyle birlikte kullanılmaktadır.

Altair nanoFluidX aktarma organı yağlanma simülasyoun

Örneğin, döner miller / dişliler ile güç aktarma sistemlerinde yağlanmayı öngörmek ve sistemin ayrı ayrı bileşenleri üzerindeki kuvvet ve torkları analiz etmek veya geçici hareketlerle tanklarda çalkalanmayı öngörmek için kullanılabilir. Bu tip tipik dişli sistemi uygulamaları için sonlu hacim tabanlı kodlardan hem belirgin bir şekilde hızlıdır hem de daha az geometri basitleştirme içermektedir.

Altair nanoFluidX uygulama örnekleri

Genel serbest yüzey akışları
Güç aktarma organlarındaki yağın çalkalanması, açık bir ortamda serbest akışlı sıvılar, açık veya kapalı tanklarda yüksek ivme altında benzer olayların simülasyonları.

Multifaz Akışlar
nanoFluidX kullandığı SPH metodu (Smooth Particle Hydrodynamics) sayesinde multifaz akış ( örneğin hava-su) problemlerini ek bir hesaplama yapmaya gerek duymadan çözmektedir. Akışkan arayüzleri SPH elemanların bir parçası olup ek bir arayüz oluşturulması gerekmemektedir. Bu özellik hesaplama süresi önemli oranda kısaltmaktadır.

Dönen dişliler, krank milleri 
nanoFluidX farklı hareket tipleri için seçeneklere sahiptir. Böylece dönen dişliler, krank milleri vb. simülasyonu kolayca yapılabilmektedir. 

Tanker Çalkalanması
Tanker veya aracın ani hızlanması, frenleme veya ani şerit değiştirme esnasında oluşan kuvvetlerin ölçülmesi

GPU Hesaplama
nanoFluidX yazılımı çözümleri NVIDIA GPU kullanarak gerçekleştirmektedir. Yazılımın optimizasyonu ve performansı için NVIDIA firmasıyla ortak çalışılmaktadır. GPU kullanımı çözüm süresi, elektrik tüketimi ve donanım maliyeti açısından büyük avantajlar sağlamaktadır.

Basitleştirilmiş Modelleme Süreci
Simülasyon için klasik anlamda mesh gerekli değildir. Geometri açıldıktan sonra elemanlar seçilir ve parçacıklar oluşturulur. Bu işlem için iyi bir mesh veya saatlerce süren mesh oluşturma süreci gerekmemektedir.

Altair nanoFluidX GPU, CPU SPH karşılaştırması

Altair nanoFluidX Broşür >>